sobota, 2 stycznia 2016

Jak się zachować? - napotkanie nieprzytomnego

Idąc do szkoły, pracy czy też sklepu możecie się spotkać z wieloma sytuacjami, np.: napotkanie nieprzytomnej osoby.PAMIĘTAJCIE! Nie bądźcie obojętni w takich sytuacji, ponieważ ta osoba może potrzebować pomocy i to właśnie od was zależy ich życie.

Więc kiedy znajdziesz się już w takiej sytuacji na początku upewnij się, że poszkodowany i wszyscy świadkowie są bezpieczni, czy wokół was nie ma zagrożenia np. osuwającego się budynku.
Następnie sprawdź stan poszkodowanego, chwyć go za ramiona, delikatnie potrząśnij i głośno coś do niego powiedz np. zapytaj: Co się stało?
Jeżeli poszkodowany odpowiada pozostaw go w pozycji w jakiej jest ułożony i zadzwoń po pomoc (jeśli jest potrzebna), w czasie oczekiwania na pogotowie dowiedz się jak najwięcej o jego stanie.
W sytuacji kiedy osoba poszkodowana nie odpowiada najpierw sprawdź oddych, robi się to poprzez udrożnienie dróg oddechowych: umieszczasz jedną dłoń na czole poszkodownego i delikatnie odchylasz jego głowę do tyłu, palece drugiej dłoni (wskazujący i środkowy) układasz na brodzie poszkodowanego i unosisz ją w celu odróżnienia dróg oddechowych. Badaj oddech przykładając ucho do jego ust i patrząc się w stronę klatki piersiowej. Staraj się wsłuchać i wyczuć prawidłowy oddech, obserwuj czy u nieprzytomnego występują ruchy oddechowe klatki piersiowej.


 

Następnie trzeba wezwać pomoc, pamiętaj by do tej czynności wyznaczyć  konkretną osobę, ponieważ kiedy rzucisz hasło w tłum nikt tego nie zrobi.

W PIERWSZYCH MINUTACH PO ZATRZYMANIU KRĄŻENIA POSZKODOWANY MOŻE WYDAWAĆ GŁOŚNE WESTCHNIENIA LUB NIE PRAWIDŁOWO ODDYCHAĆ. NIE NALEŻY MYLIĆ TEGO Z PRAWIDŁOWYM ODDECHEM . JEŚLI MASZ JAKIEKOLWIEK WĄTPLIWOŚCI, POTRAKTUJ ODDECH JAKO NIEPRAWIDŁOWY.

Jeżeli oddech jest prawidłowy ułóż go w pozycji bezpiecznej (zobacz tutaj Pozycja boczna ustalona (bezpieczna)). Czekając na pomoc sprawdzaj czy oddech jest nadal obecny. 
Natomiast w sytuacji kiedy oddech poszkodowanego jest nieprawidłowy powinniśmy w czasie oczekiwania na pogotowie rozpocząć resuscytacje ( zobacz tutaj Resuscytacja ). 


 RESUSCYTACJE WYKONUJ DO CZASU PRZYBYCIA SŁUŻB RATOWNICZYCH I PRZEJĘCIA PRZEZ NIE DZIAŁAŃ, POWROTU PRAWIDŁOWEGO ODDECHU LUB WYCZERPANIA WŁASNYCH SIŁ.

Źródło informacji:
książka Jarosław Słoma, Grzegorz Zając Edukacja dla bezpieczeństwa "Żyję i działam bezpiecznie"

4 komentarze: