sobota, 2 stycznia 2016

Jak się zachować? - zatrucie tlenkiem węgla (czadem)

CO TO TLENEK WĘGLA?
Jest to bezwonny i bezbarwny gaz. Powstaje podczas spalania w silnikach , w grillach i urządzeniach gazowych. Ma on silne właściwości toksyczne.W normalnych warunkach wdychamy powietrze z tlenem. Czad konkuruje z tlenem o miejsce w krwinkach czerwonych , co stopiowo doprowadza do niedotlenienia tkanek.

JAKIE SĄ OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA?
-ból głowy,
-nudnośći i wymioty
-zaburzenia orientacji,
-nadpobudliwość,
-drgawki
-omdlenie
-duszności
-śpiączka, po ktorej wystepuje utrata świadomości i śmierć


JAKIE SĄ PRZYCZYNY ZATRUCIA CZADEM?
Zatrucie tlenkiem węgla zdarza się zazwyczaj w szczelnych pomieszczeniach bez wentylacji. Zatrucie węgla może zdarzyć sie przypadkowo np. podczas pracy w zamkniętym garażu przy włączonym silniku samochodowym, a także podczas pożarow budynków, przez wadliwe piecyki gazowe itp. Zdarza się, że zaczadzenia są celowe.



JAK POSTEPOWAĆ PODCZAS ZACZADZENIA?
Jesli jesteś świadkiem zatrucia węgla pierwszym ważnym krokiem jest wyniesienie poszkodowanego na świeże powietrze, przerwanie kontaktu z tlenkiem węgla. Pamiętaj, że zanim wbiegniesz na skażony teren powinnieneś wykonać trzy głębokie wdechy i wstrzymaj oddech.
Następnie jak najszybciej wyciągnij poszkodowanego. Zostaw otwarte drzwi by przewietrzyć skażone pomiesczenie.
Natychmiast wezwij pomoc. Jeśli jest to możliwe poinformuj dodatkowo dyspozytora o wieku, wadze i czasie przebywania w skażonym miejscu przez poszkodowanego.
Jeśli poszkodowany nie oddycha i nie wyczuwasz jego tętna prowadź resuscytację ( zobacz tutaj Resuscytacja) aż do momentu przybycia pogotowia.


JAKIE SĄ SKUTKI ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA?

Powrót do zdrowia jest powolny i zależy od ciężkości zatrucia, prowadzi zazwyczaj do uszkodzenia mózgu, które może świadczyć o tym, że wyzdrowienie jest mało prawdopodobne. Nie kiedy zaczadzenie może doprowadzić do śmierci.


JAK MOŻEMY TEMU ZAPOBIEGAĆ?
Warto w pomieszczeniach gdzie znajdują się urządzenia będące źródłem tlenku węgla, np. w kuchni, garażu zainstalować czujniki tlenku węgla, które będą informować nas o podwyższonym stężeniu tego pierwiastka.

Źródło informacji:

Dr David Bass Rod Baker Poradnik rodzinny "Pierwsza pomoc i opieka zdrowotna"

11 komentarzy: